تبلیغات
آذر آبادگان - ۲۵ آبان سالگرد شهادت ستارخان سردار بزرگ آذربایجان
به نوشته بلووا از اواخر سال 1906 ستارخان در تظاهرات انقلابی تبریز شرکت فعال داشت. بدین ترتیب تعمیق حرکات انقلابی، در برگرفتن اهالی زحمتکش، خیزش مردم برای به دست آوردن خواسته هایشان و ایجاد حرکات دهقانی موجب شد تا انقلاب به مرحله بورژوا _  دموکراتیک گام بگذارد.
در این درگیری ها ستارخان از رهبران فداییان، مردانگی و جسارت خاصی نشان داده و شهرتی کسب کرد.


اعضای مرکز غیبی به ریاست مسیو، حاجی علی دوا فروش و حاجی مهدی آقا و ستارخان و باقرخان  که از میان مردم فقیر برخاسته بودند، رهبری مبارزه را در دست نگه داشتند. بدین ترتیب نیز محاصره 11 ماهه تبریز توسط نیروهای دولتی و فئودالی آغاز شد. ستارخان با اراده ای استوار، شکست ناپذیر و متین به همراه همرزمانش باقرخان، حسین خان باغبان، علی مسیو و...... ابن مبارزه را رهبری می کرد.
بدین ترتیب مرتجعان پنداشتند که کار مشروطه و مشروطه خواهان پایان یافته است. به درستی نیز قسمت بزرگی از مجاهدان،  سلاح بر زمین گذاشته بودند. تنها ستارخان نجات بخش مشروطه به همراه علی مسیو، حاجی میرزا علینقی گنجه ای، حاجی محمد بالا و کربلایی حسین فشنگ چی و اعضای دیگر مرکز غیبی، ایستادگی را در محله امیر قیز ادامه دادند. مجاهدان قفقازی که در محله خیاوان بودند و مجاهدان تسلیم ناپذیر به رهبری حسین خان باغبان نیز به امیره فیز آمده و نشان دادند که تا آخر خواهند جنگید.

دشمن هر لحظه با نزدیک شدن به انجمن حقیقت، در فکر به چنگ آوردن ستارخان بود ولی ستارخان بی باک و خستگی ناپذیر به سنگرها سر می زد. مجاهدان را رهبری  می کرد و با شجاعت خود آنان را به شور می آورد.
این پیروزی نام ستارخان و باقرخان و اعضای مرکز غیبی را که از میان توده فقیر مردم برخاسته بودند،  در تاریخ مشروطه ایران ابدی کرد. شجاعت ستارخان در تمام جهان طنین انداز شد. او ایران را به تمام دنیا شناساند.
مطبوعات ستارخان را ( قلدر ) و ( آواره  ) می نامیدند، لنین ستارخان را ( رهبر ارتش ایران انقلابی ) نامید.
جسارت و قهرمانی از صفات مهم ستارخان بود.

نمایندگانی که از ایالات و ولایات انقلابی فرستاده شده بودند ، همه به انجمن آمده و خواهش کردند که مالیات مناطق آن ها توسط انجمن دریافت شود. آنان اطلاع دادند که آرزو دارند انجمن به عنوان مجلس ایران و ستارخان به عنوان حاکمی خوب برای ایران باشند. همه این ها نشان می دهد که حکومت آذربایجان به رهبری ستارخان نه تنها در آذربایجان بلکه در تمام ایالات انقلابی ایران، مانند یک ارگان حکومتی قانونی عمل می کرد.
حکومت انقلابی آذربایجان و رهبر آن ستارخان توجه ویژه‌ای به مساله رشد فرهنگ داشتند. به همین جهت نیز تنها در تبریز بلکه در سایر ولایات نیز مدارس نوین به وجود آمد. در این مدارس برای نخستین بار تدریس به زبان مادری آغاز شد. برای اولین بار در ایران نخستین بیمارستان در تبریز با 25 تخت گشایش یافت. 
تدابیر انقلابی و موفقیت آمیز ستارخان و باقرخان،  تاثیر مهمی در انقلابی شدن دوباره تمام ایران گذاشت. برخی ایالات و ولایات دوباره علم انقلاب برافراشته و اعلام کردند که راه آذربایجان را در پیش خواهد گرفت. به تاثیر از حوادث آذربایجان در اواخر سال 1908 اصفهان، مازندران،  لرستان و ایل بختیاری نیز همچون آذربایجان،  حکومت تهران را به رسمیت نشناختند.
اصفهانیان طی تلگراف و نامه به ستارخان پیروزی شان را با افتخار به اطلاع آذربایجان رساندند. ستارخان و انجمن ایالتی تبریز نیز به مناسب این پیروزی به اصفهانیان تبریک گفتند.
ستارخان و باقرخان سلاحهایشان را تحویل دادند و مجاهدان نیز مصلحت در همراهی آنان دیدند. با این وجود در بعدازظهر روز 24 ژوئیه نیروهای سردار بهادر بختیاری و یفرم،، باغ اتابک را محاصره کردند. چند توپ و 3 مسلسل به میدان توپخانه آورده شد. مجاهدان راضی شدند تا در قبال حقوق چند ماهه سلاحهایشان را تحویل دهند و روز 25 ژوئیه چون سلاح ها تحویل داده شد، تیراندازی آغاز گردید.
تا ساعت 3 از هر دو طرف تیراندازی ادامه داشت. یفرم پس از آنکه دستور حکومت را برای خلع سلاح مجاهدان  دریافت کرد حمله را با توپ و سپاه آغاز نمود. باغ اتابک زیر آتش توپخانه قرار گرفت.  از هر سوی گلوله توپ، تفنگ و مسلسل فداییان را دور می کرد. بختیاریان حمله کرده و وارد باغ شدند. ستارخان از ناحیه پا به شدت زخمی شد 60 نفر از هر دو طرف کشته شدند. 
روز بعد زندانی کردن فداییان آغاز شد. بدین ترتیب ستارخان و باقرخان و فداییان که سه ماه قبل به طرز باشکوهی استقبال شده بودند. اکنون هدف گلوله قرار گرفتند. سپهدار و سردار اسعد سرمایه داران لیبرالی که بر اثر جانفشانی مردم به حکومت رسیده بودند،  ناجی انقلاب مشروطه را آزار داده و نفرت مردم را به جان  خریدند.
قهرمانی های بزرگ ستارخان و باقرخان نه تنها در آذربایجان بلکه در ایران و سرزمین های شرق و غرب، علاقه ی مردم را برانگیخت و این علاقه به عشق تبدیل شده بود . تصادفی نیست مردم آن ها را خان نامیدند در حالی که از نظر نسب، خان نبودند. مردم درباره ستارخان شعر سرودند و ترانه خواندند، تنها به خواست مردم بود که انجمن ایالتی،  القاب سردار ملی و سالار ملی را به آن ها اعطا کرده و برای ابدی کردن نام آنها، مدال هایی را با نامشان ایجاد کرد. این مدال ها به مجاهدان برجسته اعطا می شد

طبقه بندی: تبریز،  آذرآبادگان، 

تاریخ : پنجشنبه 25 آبان 1396 | 10:05 ق.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ