تبلیغات
آذر آبادگان - قره باغلی لار محله سی ( کوی قره باغلی لار، خیابان شهید بهشتی، منصور سابق )


کوی قره باغلیلار ( قره باغی ها ) در تبریز یکی از معروف ترین کوی ها می باشد که در خیابان شهید بهشتی امروز واقع شده است. به طوری که از نام این محله پیداست، محل سکونت چندین خانواده پراولاد پرجمعیت و معروفی می باشد که اجداد آنها از قره باغ قفقاز ( جمهوری آذربایجان ) پس از شکست ارتش ایران از ارتش روسیه و امضای عهدنامه شوم و ننگین ترکمانچای در سال 1243 هجری قمری 1828 میلادی به تبریز کوچ کرده و در منطقه فعلی خیابان بهشتی بین کوی گوموش قیه ( دمشقیه )، میرزا رضا دالانی و بالاحامام ساکن شدند. گویند این قسمت ازتبریز، باغ بزرگی بود که جمعیت چندانی نداشت و با استقرار خانواده قره باغی ها، این محله به نام خانواده مزبور نامگذاری و معروف شد.

درمورد مهاجرت قره باغی ها به تبریز ، ارتشبد  عباس قره باغی آخرین رئیس ستاد کل ارتش شاه مخلوع در خاطرات خود می نویسد:

« اجداد ما در حدود 175 سال پیش از قره باغ قفقاز آذربایجان به تبریز کوچ کردند. ایشان به علت عشق و علاقه به وطن، بعد از جنگ ایران و روس در سال 1207 شمسی  شکست ایرانیان و اشغال قفقاز توسط روس ها از قره باغ به آذربایجان ایران کوچ کرده در تبریز و در کوچه ای کوچه به نام قره باغی ها معروف است سکنی گزیدند. »

 از اقوام و دودمان ارتشبد قره باغی که 175 سال پیش به تبریز آمده و در این کوی ساکن شدند می توان از حاج کریم، حاج اسکندر، حاج محرم و حاج علی اصغر قره باغی نام برد که همگی صاحب ثروت و مکنت و قدرت شده و در تبریز این کوی و محله را به وجود آوردند. خانواده قره باغی برای اینکه درمیان مردم پایگاه مطمئن و عبادتگاهی داشته باشند مسجد آبرومند بزرگی به نام مسجد قره باغی ها ساختند که امروزه از مساجد معروف تبریز می باشد و در کنار آن گرمابه ای به نام خان حامامی ( حمام خان ) احداث نمودند تا یک محله اعیان نشین جلوه کند. بخش شمالی محله قره باغی ها، دالان میرزا رضا است که وی شخص قدرتمند و صاحب نفودی بود و از ملاکین و اعیان شهر تبریز محسوب می شد و به امور دینی و مذهبی و رتق و فتق امور نیز می پرداخت. در شرق کوی  قره باغی ها کوی گوموش قیه ( دمشقیه ) است که بعدا خیابان مه پیکر نامگذاری کردند و اکنون به نام دانشجوی شهید غلامی نامگذاری شده است. در وسط راه این کوی ، مسجد آدی گوزل قرار دارد که به کوی بالا حمام و کوی سالار منتهی کی شود.
طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : پنجشنبه 14 آذر 1392 | 04:59 ب.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ