تبلیغات
آذر آبادگان - فیلگوش باشی ( کوی فیل کش، محله کوچه باغ )


 

محله کوچه باغ تبریز یکی از معروف ترین کوچه باغهای تاریخی و بی نظیر بود که به جهت وجود باغات حاصلخیز و سرسبز و شاداب به این نام زیبا مشهور و معروف شده بود که اثری از آن باغات باقی نمانده ولی محله کوچه باغ زینت بخش تاریخ محلات تبریز است.

کوچه باغ از محلات قدیمی و کهنه بوده در جنوب تبریز قرار دارد از شمال به محله قرا آغاج از جنوب به خیابان راه آهن ( چهارم اردیبهشت ) و شمال کوی شهریار از مشرق به محله گجیل واز مغرب به محله آخونی محدود است.

میدان اصلی محله مقابل مسجد قدیمی است که معروف به مسجد آقا میرمحمد علی است و دو مسجد بزرگ در این محله احداث شده یکی مسجد حاج قیمعلی و دیگری حاج آقا بابا. مدرسه بسیار جالبی احداث شده و در کنار مدرسه ضیاء چشمه قدیمی وجود دارد که به این محله چشمه باشی یا سرچشمه گویند.

از آثار جالبی که در محله کوچه باغ وجود داشت کوی فیلگوش  و حمام قدیمی فیلگوش بود. در این مورد تعدادی از اهل محل چنین نظر دادند که در زمان ولیعهدی ناصرالدین میرزا در تبریز، از طرف دولت هندوستان بچه فیلی بسیار زیبا و چاق و تنومند به ولیعهد ایران اهدا شده بود و بسیار مورد علاقه ولیعهد بود و مدت ها در باباباغی فیل سواری هم می کرد. تصادفا روزی برای خوشگذارنی و دلخوشی خود با فیل اهدایی به شهر آمده در باغی در همین محله کوچه باغ  مهمان بود وبا تشریفات بزرگی فیل ولیعهد را در گوشه ای نگهداری می نمایند که در این میان چند کودک از فرزندان بزرگان چوبی یا قطعه فلزی به چشم فیل وارد می کنند و چشمان فیل زخمی شده پس از مدتی می میرد. بنابراین این محله از کوچه باغ را « قبل کش » گویند و بعد هم برای اینکه خاطره این فیل  ناکام از یادها فراموش نشود در قدیمی ترین حمام محله در روی دیوار، سر و گوش های فیل مرحوم شده را نقاشی رنگ روغنی می نمایند که آن حمام را حمام « فیلگوش » می گویند و این محله در کوچه باغ  هم به نام « فیلگوش » معروف  می شود.

P


طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : پنجشنبه 14 آذر 1392 | 05:58 ب.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ