تبلیغات
آذر آبادگان - شازداغی ( باغ شمال )


 

مکانی که در این بخش از کتاب معرفی می شود مشهور عام و خاص است و از روزگاران گذشته درمیان مردم معروف بوده است. باغ شمال یا شازداباغی در مرکز شهر یکی از نقاط دیدنی و تاریخی و معروف تبریز است  که اگر در قدیم به نام قصر شاهزاده عباس میرزا یا سایر شاهزادگان و پادشاهان می شناختند اکنون به نام استادیوم ورزشی باغ شمال یا « استادیوم تختی » مورد توجه همگان است.

باغ شمال در جنوب شرقی مرکز تبریز قرار دارد اگر میدان ساعت را مرکز شهر قرار دهیم که روزگاری باغ بسیار بزرگ و آباد  و بی نظیری بود که تا اواخر حکومت قاجار در تبریز از رونق خاصی برخوردار بود ولی روی کار آمدن حکومت پهلوی و اقامت مهاجمان بیگانه در این عمارت و محوطه تاریخی، به کلی از بین رفت و در سال 1308 شمسی در زمان ریاست شهرداری مرحوم میرزا محمد علی خان تربیت اراضی باغ بسیار بزرگ  آن تفکیک و به سازمان های دولتی و اشخاص واگذار گردید.

باغ شمال در دوره صفویان در تبریز بسیار معروف بوده و در دوره قاجار، نایب السلطنه عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه در سال هایی که مقیم تبریز بوده به این باغ توجه زیادی مبذول می داشته، بنیادهای بسیار عالی در آن احداث کرده و در داخل این تالارها و ساختمان ها  تابلوهای نقاشی رنگ رون زیادی از مناظر جنگ ایران و روس و مراسم سلام فتحعلیشاه و شاهزادگان و خود عباس میرزا بر دیوار نصب شده بود که اکثر این آثار در حملات روس ها به تبریز و سکونت دشمنان ملت در این عمارت باشکوه از دیوارها کنده شده به موزه روسیه و تفلیس بردند.

باغ شمال بسیار بزرگ و با عظمت را چندین چشمه سیراب می کرد که همگی از کوه یانیق داغ سرچشمه می گرفت و گویند برای آبادانی و آبیاری این باغ در حدود 200 نفر باغبان و خدمه، به طور شبانه روز در خدمت بودند.

 

قناتی که اراضی باغ شمال را مشروب می کرد به نام قنات شاهزاده معروف بود... این چشمه را 10 حجر طاحونه ( ده سنگ آسیاب ) بود که آن پادشاه زاده ساخته بود.
طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : یکشنبه 10 آذر 1392 | 12:17 ب.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ