تبلیغات
آذر آبادگان - حرمخانا کوچه سی ( کوچه حرمخانه )

 

کوی حرمخانه از معروفترین و قدیمی ترین کوی و برزن های تبریز است که درب خروجی عمارت عالی قاپو یا شمس العماره برای حرم شاهی از سمت شمالی آن، درب تاریخی باغمیشه ، مغازه های مجیدالملک و عمرمغازالاری درآن وجود داشت و امروزه دنباله بازارکفاشان در جهت شرقی از کوی حرمخانه آغاز می شود و پشت عمارت استانداری است.

باروی قدیم شهرتبریز بعد از زلزله سال 1193 هجری قمری در اواخر سلطنت کریم خان زند تخریب شد که به دنبال آن بیگلربیگی تبریز نجفقلی خان دنبلی برای این شهر بارویی ساخت به نام باروی نجفقلی خان و هشت درب یا دروازه بنا نمود که یکی از آنها درب باغمیشه می باشد و مدرسه علوم اسلامی خواجه علی اصغر در این محله قرار دارد.

کوی حرمخانه از روزگاران قدیم، محله اعیان و ارباب نشین تبریز بوده و هست و علما و بزرگان و بازرگانان و زعمای قوم در این محله ساکن بودند. استانداری امروزی یا کاخ عالی قاپو در گذشته سه درب بزرگ ورودی داشت. درب اول برای ورود ولیعهدهای قاجار و کارکنان دولتی بود، درب دوم از سمت شرقی برای ورود عموم مردم به خصوص در ایام ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری در حضور ولیعهد بود و درب سوم درب حرمخانه بود که حرم شاهی و افراد خاندان ولیعهد از این درب رفت و آمد داشتند.

 

روزگاری نه چندان دور، و نزدیک به صد سال پیش، کوی حرمخانه بهترین و جالب ترین مکان برای گردش و گذراندن اوقات فراغت مردم تبریز بود و پاتوق عده ای از روشنفکران شهر محسوب می شد. در مغازه های مجید الملک چندین کتابخانه، چاپخانه و دفتر روزنامه ها، داروخانه شفا، مسجد، باشگاه ورزشی و... وجود داشت که متاسفانه مغازه های قدیمی مجید الملک که جنبه های تاریخی داشتند تخریب شده از بین رفتند.

در کتاب های تاریخی قدیمی از جمله کتاب تاریخ جغرافی دارالسلطنه تبریزبه قلم نادر میرزا به این محله اشاره شده است. در ماجرای سیلاب سال 1313 شمسی، مهمی از کاج عالی قاپو تخریب شد و بعد در زمان ادیب السلطنه سمیعی قسمتی از عمارت باشکوه عالی قاپو یا شمس العماره آتش گرفت. سرانجام کوی حرمخانه و عمارت عالی قاپو ارزش و اعتبار خود را از دست دادند. لذا در سال 1327 در زمان استانداری علی منصور تمام عمارت عالی قاپو ویران شد و به جای آن کاخ استانداری، عمارت فرمانداری و بانک ملی و دارایی امروزی احداث گردید.
طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : یکشنبه 26 آبان 1392 | 12:44 ب.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ