تبلیغات
آذر آبادگان - پای چرای محله سی ( محله پای چراغ، ششگلان )


تقریبا در اواسط خیابان و محله ششگلان کوی و برزن و کوچه ای است که اکثر مردم تبریز با این نام آشنا هستند و این مکان « پای چراغ » نام دارد و سرگذشت و داستان نام این مکان قدیمی چنین است:

گویند شبگردان یا ماموران گشت شبانه و مامور امنیت کوچه ها و تعدادی پاسبانان های محله اعیان نشین ششگلان از اول شب که هوا تاریک می شد تا دمیدن خورشید، در این محله و کوی و برزن می گشتند و کشیک داده و نظم و آرامش شبانه و رفاه و امنیت مردم را تامین می کردند. این شبگردان و گذرچی ها، همواره همراه خود نوعی فانوس و چراغ پرنوری داشتند که دولت وقت از روسیه وارد کرده بود و شبگردان با صدای بلند در دل تاریکی شب، حضور خود را به مردم اعلام می نمودند واین شبگردان محله، در هنگام عصر و نزدیکی غروب،  چراغ ها و فانوس ها را از مکانی یا اداره تحول گرفته، پس از انجام ماموریت شبانه، نزدیکی های صبح، وقتی کشیک شبانه آنها تمام می شد دوباره فانوس ها و چراغ ها را به همان مکان تحول می دادند تا عصری و شبی دیگر. بنابراین پایگاه نگهداری چراغ ها و فانوس ها در محله ششگلان را پاغ چراغ می گفتند و تا امروز هم به این نام مشهور و معروف است. این برنامه به دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار و تا اوایل حکومت پهلوی بوده است و تمام این قبیل چراغ ها و فانوس ها و تمام لوازم روشنایی و آشپزخانه از روسیه وارد ایران شده و مردم از آنها به انحا مختلف استفاده می کردند.

از طرفی به اعتقاد بعضی از سالخوردگان و قدیمی های شهر در محله ششگلان در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزا چندین کاخ و خانه امیرنظام و شاهزادگان قرار داشت. برای اولین بار چراغ برق یا چراغ گاز در تبریز و دراین محله به کار افتاد و نخستین بار در همین کوی ( پای چراغ ) ششگلان  اولین چراغ روشنایی نصب و مورد استفاده قرار گرفت و چون این امر در تبریز برای مردم تازگی داشت لذا مردم سایر محلات که تا آن روزگار هرگز نور خیره کننده و روشنایی برق را ندیده بودند هنگام عصر تا نیمه های شب برای تماشا و تفریح در کوی پای چراغ ششگلان جمع شده و از دایر شدن برق احساس شادمانی می کردند. بنابراین به همین خاطر و از آن روزگار تا امروز نام پای چراغ به این گذر و کوی محله ششگلان نهاده شد که روبرو و جنب مسجد آقا میر محمود آقا محله پای چراغ است.طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : پنجشنبه 11 مهر 1392 | 10:01 ب.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ