تبلیغات
آذر آبادگان - اهراب محله سی ( محله اهراب )

محله اهراب از معروفترین و معتبرترین محلات 24 گانه تبریز است با مردمی توانگر و ثروتمند، انسان های وارسته و جوانمردان بنام، به طوری که نام محله اهراب در میان مردم تبریز همواره با ینکی و نیکمردی معروف و مشهور می باشد و مردانی از این محله برخاسته اند که بیستر در جرگه نیکوکاران و نامداران روزگار خود بوده اند.

محله اهراب 8 مسجد دارد که معروفترین آنها مسجد نجف بیک نایب ( امام خمینی )، مسجد ملا علی اکبر، مسجد ملا حسین، مسجد میانه هستند.

محله اهراب دو گورستان معروف داشت. یکی گورستان گجیل از سال 1304 شمسی در زمانی که امیرلشکر عبداله خان طهماسبی شمالغرب آذربایجان و استاندار از طرف رضاشاه،  که این گورستان قدیمی به باغ گلستان و گردشگاه عمومی تبدیل شد و دیگری گورستان شاووا ( شاه آباد ) بود که به پارک « آنا » تبدیل شد.

نام و لغت در برهان قاطع به فتح اول « گ »  بر وزن رجبل به معنای محله و کورستانی در تبریز آمده است.

نام اهراب:

در تبریز محلات چندی وجود دارند که پسوند « باغ » در نام آنها قید شده است مانند کوچه باغ، باغمیشه ، باغ شمال، قرا آغاج، تپه لی باغ و ..... همین طور محلاتی نیز وجود دارند که در پسوند نام کلمه « آب » به کار رفته است مانند چرنداب، سیلاب ، سرخاب، گرآب ( گرو ) و اهراب که نام تاریخی این محلات نشانگر وجود یک طبیعت بسیار زنده و زیبا و بی نظیر در روزگاران کهن  بوده است و اسامی محلاتی دارای پسوند باغ و آب و شکوه و عظمت طبیعت و شاداب تبریز در گذشته ها را می رساند.

نام اهراب از دو بخش « اهر+ آب » تشکیل یافته است. « اهر» در لغت به معنای درخت زبان گنجشک و سخت چوب آمده است. بدین ترتیب می توان نظر داد که « اهر » یعنی درختان و درخت زبان گنجشک ( قوش دیلی ) که در کنار آب باشند و منطقه ای که سراسر آن پوشیده از درخت زبان گنجشک باشد.طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : سه شنبه 9 مهر 1392 | 10:43 ق.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ