تبلیغات
آذر آبادگان - انجمن کوچه سی ( کوچه انجمن )

در خیابان تربیت غربی مقابل بیمارستان خیریه کوچه ای به نام کوچه انجمن است که در زمان احداث خیابان جمهوری اسلامی این کوچه از وسط دونیم شد. قسمت شمالی آن راه ارتباطی به بازار صفی و بازار جمعه مسجد دارد و از طرفی به میدان نماز که در قدیم این منطقه را « دیک باشی » می گفتند مربوط می شود.

کوچه انجمن به طوری که از اسمش پیداست، محل و مرکز انجمن ایالتی آذربایجان یا اولین انجمن ایالتی در ایران بود که از آغاز قیام مردم برای برقراری حکومت مشروطه و مبارزه با خود کامگی و استبداد به وجود آمد. این انجمن هم در پیروزی انقلاب مشروطه نقش بسزایی داشت، هم مشکلات اجتماعی و اقتصادی و رفاهی مردم تبریز را برطرف می ساخت و هم الگوی بسیار مناسبی برای سایر ایالات و ولایات ایران در امر تاسیس انجمن بود به طوری که سایر انجمن های ایالتی مانند تهران ، کرمان، فارس و خراسان همواره مشکلات خود را با انجمن ایالتی آذربایجان در میان گذاشته، درحل گرفتاری های خود از تبریز استمداد می کردند و درحل اختلافات محلی بین طرفداران انجمن و سایر اقشار جامعه، این انجمن ایالتی تبریز و آذربایجان بود که تمام موانع را برطرف می ساخت.

آنچه مایه افتخار و مباهات مردم تبریز است ، وجود شخصیت های بسیار لایق، سیاستمدار، مردم دوست، متدین و وطن پرست در این انجمن بود که صفحات تاریخ آذربایجان با نام و یاد این بزرگواران، افتخار آمیز و درخشان شده است که به عنوان نمونه می توان از مرحومین حاج مهدی کوزه کنانی، شیخ سلیم، میرزا حسین واعظ، میرزا جواد ناطق، میرزا اسماعیل نوبری، سید حسن شریف زاده، حاج اسماعیل امیرخیزی، شیخ محمد خیابانی ، ثقه السلام شهید،  معین الرعایا، معتمد التجار، حاج شیخ علی اکبر لیلاوایی، حاج ناصر حضرت، حاج محمد جعفر موتمن و میرزا صادق خان الملک نام برد.

در کنار انجمن ایالتی آذربایجان سازمان مخفی و مسلحانه تندرو و انقلابی به نام « مرکز غیبی تبریز » توسط علی مسیو و همدستان او در تب و تاب مشروطه ایجاد شد. در واقع کمیته سری حزب مجاهدین تبریز، همان مرکزغیبی بود که از طریق روسیه ، به طور پنهانی اسلحه و مهمات وارد ایران می کرد و در اندکی مدتی، بسیاری از افراد خود را مسلح نمود. هدف اصلی مرکز غیبی تبریز یا سازمان مسلحانه  مخفی انجمن ایالتی آذربایجان ، مبارزه بی امان علیه محمد علیشاه و عمال او و مسلح کردن و ارائه تعلیمات نظامی به مردم و تشکیل دسته های مجاهدان برای دفاع از مشروطه بود. چنان که کمیته انقلاب در تهران و کمتیه ستار در رشت به پیروی از تبریز همین هدف را دنبال می کرد.  


طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : پنجشنبه 4 مهر 1392 | 06:59 ب.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ