تبلیغات
آذر آبادگان - امیره قیز محله سی

 

 

محله امیر خیز که در بین مردم شهر به زبان محلی امیره قیز می گویند در شمال غربی شهر تبریز واقع به تلخه رود، از جنوب میدان چای از مغرب چوستدوزان و میدان چائی از مشرق به کوی توکلی و مفتح و محله دوه چی محدود است.

این محله به نام بزرگ سردار دلاور تبریز در انقلاب مشروطه ستارخان سردار ملی بسیار معروف است و مشهور و می گویند چون قهرمان ملی ایران و آذربایجان از این محله برخاسته بنابراین محله امیرخیز گویند ولی در تاریخ تبریز بعضی ها عقیده دارند که طایفه ای که رئیس آنها « امیرقیز» بوده به این نام مشهور شده و تبدیل به محله امیرخیز شده است. چون قبل از ستارخان هم این محله وجود داشته است. در تاریخ این محله می نویسند این محله را شش مسجد است که معروفترین آنها مسجد قصابلار می باشد که اخیرا به همت امام جماعت مسجد حاج آقا رحیمی  و اهالی متدین و بسیار خوب محله امیر خیز این مسجد به شکل آبرومندی نوسازی شده است.

در جنوب محله امیر خیز یکی از دروازه های معروف شهر از هشت دروازه به نام درب استانبول در خیابان فلسطین وجود دارد و این تنها محله ای در طرف شمال مهرانرود بود که درصف انقلابیون قرار گرفت بقیه محلات شمال شهر چون دوه چی، سرخاب ، باغمیشه و ششگلان در صف مخالف بودند و مسجد و میدان معروف ایریلی لر و درب استانبول و ایرانچیلار یکی از مهمترین محل نبرد ستارخان با دشمنان ملت و اشرار دولتی بود و در محاصره این محله که خانه ستارخان در آن قرار داشت فقط 17 نفر از یاران وی باقی مانده بودند.

از قدیم الایام در این محله اقسام قالی های اعلا و بسیار گرانبها می بافند و مردم خوش ذوق امیرخیز در خلق این آثار دستی گرانبها که به موزه های دنیا فرستاده  می شد نقش عمده ای داشتند. علاوه بر کارخانه های قالیبافی، کارخانه معروف کبرت سازی در ایران و خاورمیانه است و از نظر تولید و مصرف داخلی و صادرات بسیار فعال می باشد. در قدیم در اکثر خانه های این محله کارگاههای جوراب بافی متعددی وجود داشته است. در خروجی محله امیر خیز به طرف میدان منجم یک مسجد و یک حمام قدیمی به نام  سردار حمامی و سردار مسجدی وجود دارد. در کنار همین مسجد خانه سردار ملی بود که روس ها پس از تصرف تبریز آن خانه قدیمی را با دینامیت منفجر کردند.
 

اد


طبقه بندی: تبریز، 

تاریخ : پنجشنبه 4 مهر 1392 | 07:57 ب.ظ | نویسنده : آترو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب دابل شاپ
  • وب پاتوق
  • وب تور
  • وب قالب وبلاگ